Tuğra Bakırcılık 1982 yılında başta Şanlıurfa olmak üzere tüm Bakırcılık ve Hediyelik Eşya El Sanatlarına yön vermek amacıyla kurulmuş ve günümüze kadar artarak bunu sağlamıştır.
Tuğra Bakırcılık’ın kurucusu olan Ömer Bakır 1962 Şanlıurfa doğumlu olup dede mesleğini sürdürerek firmayı kurmuştur. Geçmişte soyadı kanunu zamanında uğraşılan meslekten dolayı alınan ‘’BAKIR’’ soyadı bu meslekteki en büyük referansımız olmuştur.
Kuruluşumuzdan günümüze her geçen gün üzerine ekleyerek kurumsal bir şirket olma yolunda önemli adımları el yapımı mutfak ve günlük eşyaları isteğe göre tasarlayıp üreterek yurtdışına ihraç etmesiyle başlamıştır. Modern hayat şekillenmeye başladıkça bakır ürünleri teknolojiyle özel tasarımlarıyla buluşturan Tuğra Bakırcılık Türkiyenin her yerinden kamu kurum kuruluş ve şahısların bakır hediyelik eşya ve mutfak eşyaları alanındaki listenin en başında gelmektedir.
Bakırcılık sanatını dedelerimizden aldığımız gibi durmayarak hep ileriye, farklı boyutlara taşımanın haklı gururunu yaşadığımız bu zamanda sadece Bakırcılık ile sınırlı kalmayıp firmamız bünyesinde üretilen tasarım hediyelik ürünler, Plaket , Ödül Kupa, Madalya ve Reklam Ürünleri alanında çalışmalara hız kesmeden devam etmektedir.
Tuğra Bakırcılık ‘’Şanlıurfa Bakırcılığına Yön Veren Kuruluş’’ sloganıyla çıktığı bu başarılı yolda sadece Şanlıurfa ile sınırlı kalmayıp Bakırcılığa yön vererek Şanlı Şehrimiz Şanlıurfa’ya ve Ülkeye katkılar sunmaya devam etmektedir.